Autor: Grzegorz Pawlik
© 2005-2020
Na początku października firma Apple wydała nową wersję systemu operacyjnego — macOS 10.15 Catalina. Jedną z ważniejszych zmian w tym systemie jest usunięcie obsługi aplikacji 32‑bitowych. Z tego smutnego powodu po zainstalowaniu Cataliny nie ma możliwości uruchomienia PYM Playera 6.
Rozwiązaniem miał być PYM Player 7, jednak przez ostatnie miesiące miałem bardzo dużo pracy (wiecie, takiej płatnej, za którą dostaje się wirtualne punkty, które potem można wymienić w osiedlowej Żabce na jedzenie). Z tego powodu nie mogłem niestety dokończyć PYM Playera 7 przed wydaniem Cataliny. Żeby jednak użytkownicy oderwani od swojej ulubionej aplikacji nie wpadli w depresję (jesienną lub wręcz instagramową), przygotowałem wersję beta. Zawiera ona drobne błędy, które mogą powodować dziwne działanie biblioteki, ale pod względem innych kluczowych funkcji, takich jak odtwarzanie filmów i pobieranie napisów, działa na tyle stabilnie, że można z niej korzystać na co dzień.
Minimalnym wymaganym systemem jest niestety OS X 10.10 Yosemite. Zapewnienie zgodności z Cataliną wiązało się niestety z bezpowrotnym pożegnaniem użytkowników Liona, Mountain Liona oraz Mavericksa. Dla nich pozostaje PYM Player 6.0.12. Żegnajcie więc, użytkownicy 10.7, 10.8, 10.9. To nic osobistego — po prostu musimy iść dalej swoimi własnymi drogami. Spędziliśmy razem wiele pięknych chwil, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci, lecz teraz nasze ścieżki się rozchodzą. Tak będzie lepiej 💔
Najważniejsze nowe funkcje PYM Playera 7 to między innymi:
- Obsługa systemu macOS Catalina — oczywiście.
- Nowy, lepszy ekran odtwarzania, ładniejszy i łatwiejszy w obsłudze.
- Nowy styl, a właściwie style — w wersji beta do wyboru są dwa.
- Możliwość zminimalizowania PYM Playera do miniodtwarzacza w celu odtwarzania samego dźwięku na Biurku (nie, ze względu na sposób interakcji z MPlayerem nie da się odtwarzać wideo w oknie).
- Nowe okno preferencji z czytelnym i łatwiejszym w obsłudze układem opcji.
- Nowe preferencje zaawansowane, umożliwiające dodanie pustego obszaru nad lub pod filmem i wymuszenie określonego języka ścieżki dźwiękowej w filmach zawierających różne ścieżki.
- Asystentka ustawień, która pomaga optymalnie skonfigurować PYM Playera (w dobie RODO i budzącej się dopiero świadomości wartości osobistych danych warto wspomnieć, że wybór nie jest nigdzie wysyłany i jest przetwarzany wyłącznie lokalnie na Macu użytkownika).
PYM Player 7 nie jest jeszcze w pełni gotowy, zawiera więc pewne niedociągnięcia i błędy, których nie zdążyłem usunąć. Niektóre szczegóły dotyczące działania oraz wyglądu mogą jeszcze ulec zmianom. Aplikacja nie zawiera także pełnej pomocy (tej, której nikt nigdy nie czyta).
Listę znanych błędów można sprawdzić przy użyciu polecenia menu Pomoc > Problemy w wersji beta. Zgłoszenia nowych błędów można wysyłać na przykład przez Facebooka — chyba każdy użytkownik lubi PYM Playera? — lub mailem przy użyciu polecenia menu PYM Player > Wyślij uwagi o PYM Playerze.
Postaram się skończyć pełną wersję jeszcze w tym roku.
Gdy pojawi się nowa wersja beta, to aplikacja poinformuje o tym radosnym fakcie podczas uruchamiania. Oczywiście sprawdzanie dostępności nowej wersji można wyłączyć, a zamiast tego regularnie odwiedzać PYM i fanpage na Facebooku.
W stosunku do starszej wersji beta (czyli 232), w kolejnych wersjach (250 i 269) wprowadzane są sukcesywnie dalsze zmiany wymuszone przez Apple w związku z systemem macOS Catalina. Oprócz tego kliknięcie w ekran podczas odtwarzania wstrzymuje lub kontynuuje odtwarzanie, a pasek przewijania ma wielkość niezależną od rozdzielczości. Wrócił także opcjonalny wskaźnik postępu odtwarzania, wyświetlany stale w prawym górnym rogu. No i działa dynamiczne przełączanie trybu ciemnego.
W kolejnej wersji beta (285) poprawiony został jeden szczególnie irytujący błąd spowodowany zmianami wymuszonymi przez system macOS Catalina (niewyświetlanie biblioteki po pierwszym uruchomieniu PYM Playera w systemie, w którymi nigdy wcześniej nie był on używany), działają informacje o filmie wyświetlane klawiszem I, dodałem też animację odtwarzaną po wstrzymaniu oraz kontynuowaniu odtwarzania kliknięciem w ekran, naciśnięciem Spacji lub przycisku Odtwarzaj/Pauza na pilocie, działa także ręczne zmienianie synchronizacji napisów (klawisze Z i X) oraz dźwięku (klawisze – i =), a informacje o zmianach wyświetlają się prawidłowo.
W aktualnej wersji beta (291) są następujące zmiany:
• Poprawiony błąd powodujący problemy z dodawaniem do biblioteki filmów z polskimi znakami w nazwach
• Poprawiony błąd powodujący nieprawidłowe zaznaczanie wielu filmów w bibliotece w starszych systemach
• Poprawiony błąd powodujący brak zmiany głośności przez przewijanie (gładzikiem lub myszą) na pasku zmiany głośności
• Poprawiony błąd powodujący brak możliwości odświeżania stopklatek filmów w bibliotece w widoku poziomych miniaturek
• Poprawiony błąd powodujący w niektórych sytuacjach brak możliwości zaznaczania filmów w bibliotece przez przeciąganie
• Poprawiony wygląd i działanie elementów sterujących odtwarzaniem
Uwaga: na stronie PYM Playera dostępna jest już pełna, oficjalna wersja aplikacji!
(g)