Autor: Grzegorz Pawlik
© 2005-2023
Wersja: 8.0.3 (235)
macOS 11 Catalina – macOS 12 Ventura, dmg, ok. 200 MB
PYM Player to aplikacja służąca do oglądania filmów z napisami na Macu. Dzięki wykorzystaniu silnika FFmpeg aplikacja może odtwarzać filmy w różnych formatach nieobsługiwanych przez QuickTime, takich jak mkv, avi, rmvb, flv, ogv, wmv czy webm, a wygodna biblioteka multimediów pozwala zachować porządek wśród filmów, seriali i plików wideo. Napisy mogą być automatycznie pobierane z serwisu NapiProjekt lub wczytywane z pliku, a kodowanie polskich znaków rozpoznawane jest automatycznie.
PYM Player od zawsze był, nieustannie jest oraz po wsze czasy będzie darmowy. Możesz jednak przekazać dobrowolną, bezinteresowną darowiznę za pośrednictwem serwisu PayPal. Ułatwi mi ona między innymi wykonywanie comiesięcznej opłaty dla OMDb, aby działała funkcja pobierania metadanych oraz okładek filmów i seriali :)
Wsparcie można także okazać przy użyciu bitcoinów, przesyłając je na adres przedstawiony na widocznym powyżej kodzie QR, czyli bc1qh3x680pea92jufkrjemv8fnpfvtly4mc65trys.
Funkcje PYM Playera
Automatyczne pobieranie napisów z serwisu NapiProjekt
PYM Player może wyszukiwać napisy automatycznie przy włączaniu filmu oraz instaluje usługę systemową do pobierania napisów w Finderze (wystarczy kliknąć prawym przyciskiem). Obsługuje również adresy URL protokołu napiprojekt://, dzięki czemu umożliwia ręczne pobieranie napisów bezpośrednio z wyszukiwarki w witrynie NapiProjekt — jako jedyna aplikacja na Maca.
Automatyczne konwertowanie pobranych napisów
Napisy są automatycznie konwertowane na wybrany format (txt lub srt), a polskie znaki mają zawsze kodowanie wybrane przez użytkownika (CP-1250, ISO 8859-2 lub UTF-8 — zarówno ze znacznikiem BOM, jak i bez), co umożliwia bezproblemowe korzystanie z nich w innych odtwarzaczach lub na telewizorach inteligentnych.
Automatyczne rozpoznawanie kodowania polskich znaków
Niezależnie od tego, jakie kodowanie polskich znaków używane jest w napisach, PYM Player wykrywa je automatycznie, dzięki czemu zawsze prawidłowo wyświetla polskie znaki bez konieczności grzebania w ustawieniach. Koniec z „krzakami” na ekranie, bez konieczności robienia doktoratu z różnic między jakimś CP‑1250 i UTF‑8.
Czytelne style wyświetlania napisów
Napisy mogą być wyświetlane w dowolnym z dziesięciu stylów, wśród których na pewno znajdziesz coś dla siebie. A nawet jeśli nie, to każdy z nich możesz dowolnie modyfikować w preferencjach, zmieniając nie tylko font, cień i obramowanie, ale także tło i kolor. Jednolity kolor jest nudny? Nie ma problemu, możesz nawet zdefiniować własny gradient!
Mnóstwo obsługiwanych formatów
Dzięki zastosowaniu silnika FFmpeg możesz odtwarzać filmy w najprzeróżniejszych formatach, takich jak mkv, mpeg, mp4, wmv, rmvb, ogv, webm, flv i innych.
Biblioteka filmów
Koniec z bałaganem na dysku. Gdy dodasz filmy, seriale i pliki wideo do biblioteki PYM Playera, będziesz mieć łatwy dostęp do nich nawet wtedy, gdy zmienisz nazwy plików lub przeniesiesz je do innych folderów (w obrębie tego samego dysku). Metadane filmów i seriali, takie jak obsada czy okładki, możesz automatycznie wyszukiwać w serwisie Open Movie Database.
Zawartość biblioteki możesz łatwo filtrować, używając różnych kombinacji metadanych, tagów i statusu, aby wyświetlić np. tylko nieobejrzane filmy SF z roku 1999, w których występuje Carrie-Anne Moss.
Każdą kategorię w bibliotece można w dowolnej chwili ukryć, nie będzie ona wówczas widoczna na pasku bocznym, ale jej zawartość nie znika — pojawi się ponownie po włączeniu ukrytej kategorii w preferencjach.
Przegląd
PYM Player wyświetla miniaturki plików wideo, których odtwarzanie zostało rozpoczęte, ale które nie zostały obejrzane do końca, dzięki czemu możesz łatwo kontynuować oglądanie. Jeśli masz w bibliotece seriale, PYM Player pamięta, które odcinki zostały już obejrzane, a także wyświetla okładki seriali, których oglądanie zostało rozpoczęte (czyli obejrzany został co najmniej jeden odcinek) i jednocześnie nie zostało ukończone (czyli pozostają do obejrzenia jakieś odcinki).
Pliki wideo dodane do kategorii XXX domyślnie nie są prezentowane w widoku miniaturek rozpoczętych filmów (nawet, gdy kategoria ta zostanie ukryta) — możesz jednak to zmienić w ustawieniach tej kategorii.
Wygodne sterowanie odtwarzaniem
Intuicyjny pasek przewijania, sterowanie przy użyciu klawiatury, a także możliwość obsługi przy użyciu pilota Rii mini i7.
Pasek przewijania został starannie zaprojektowany z uwzględnieniem prawa Fittsa, dzięki czemu jego obsługa jest przyjemniejsza, niż w innych odtwarzaczach: nie musisz dokładnie „celować” wskaźnikiem w pasek, wystarczy przeciągnąć go na sam dół ekranu — aktywny obszar rozciąga się do samej dolnej krawędzi. A wielkość elementów sterujących jest zawsze taka sama, niezależnie od rozdzielczości ekranu.
Kontynuowanie odtwarzania filmów od ostatniego miejsca
PYM Player pamięta miejsce zakończenia odtwarzania ostatnich filmów i automatycznie je kontynuuje, nie zadając niepotrzebnych pytań. Nie ma znaczenia, czy otwierasz film z biblioteki, z dysku czy z pendrive’a.
Poczytaj mi, mamo!
System macOS zawiera wbudowany syntezator mowy. PYM Player umie używać go do czytania napisów na głos!
Dodatkowe narzędzia
PYM Player zawiera narzędzia pozwalające na hurtowe pobieranie napisów i konwertowanie ich na format srt.
Wygląd i styl
Okno biblioteki PYM Playera 8 używa systemowego stylu z półprzezroczystym paskiem bocznym i wygląda równie świetnie w widoku jasnym jak i ciemnym. Jeśli jednak tęsknisz za wyglądem PYM Playera 7, w preferencjach możesz wybrać styl klasyczny.
Różne inne fajne rzeczy
Obsługa dodatkowych wyświetlaczy (szybkie przełączanie klawiszami 1-4), historia odtwarzania, odwracanie obrazu, odwracanie napisów, wyłączanie kolorów, stale widoczny pasek postępu, wyświetlanie zegara po wstrzymaniu odtwarzania, i takie tam. W przeciwieństwie do innych odtwarzaczy, PYM Player nie zmusza Cię też do mozolnego dodawania minut na palcach — wyświetla nie tylko czas pozostały do końca filmu, ale także dokładną godzinę zakończenia odtwarzania.
Obszerna i starannie przygotowana pomoc
Wystarczy wybrać polecenie menu Pomoc > Pomoc PYM Playera, aby dowiedzieć się wszystkiego o używaniu aplikacji. Nie wiesz, do czego służy dana opcja w preferencjach? Kliknij w przycisk pomocy, aby się dowiedzieć!
Instalacja
PYM Player nie wymaga instalatora, ponieważ wszystko, co jest potrzebne, znajduje się w pakiecie aplikacji. Wystarczy przeciągnąć ją do folderu Aplikacje. Warto pozostawić sobie na biurku lub w Docku skrót do PYM Playera, ponieważ najprościej odtwarza się filmy po prostu przeciągając plik do ikony programu. Z PYM Playerem można również skojarzyć wszystkie pliki wideo, np. avi, rmvb i mkv, aby odtwarzać je dwukrotnym kliknięciem.
Asystentka konfiguracji
Po pierwszym uruchomieniu PYM Playera na ekranie pojawia się okno Asystentki konfiguracji, która w miły i krótki sposób przeprowadzi Cię przez podstawowe kroki niezbędne do skonfigurowania aplikacji. PYM Player może być zarówno odtwarzaczem wideo (z automatycznie otwieranym oknem biblioteki), jak i narzędziem do wyszukiwania i pobierania napisów z serwisu NapiProjekt.
Konfigurację wystarczy przeprowadzić tylko raz. Wszystkie ustawienia można później w dowolnej chwili zmienić w preferencjach PYM Playera.
Nowe wersje
PYM Player jest ciągle rozwijany. Program automatycznie sprawdza dostępność uaktualnień i informuje stosownym komunikatem (któremu towarzyszy radosny sygnał dźwiękowy) o pojawieniu się nowej wersji, którą zawsze można pobrać z witryny PYM. Niezależnie od tego warto polubić fanpage PYM Playera na Facebooku, ponieważ tam pojawiają się najnowsze informacje dotyczące zgodności aplikacji z nowymi systemami Apple, cenne porady i inne ciekawe rzeczy.
Galeria zrzutów ekranu
Poniższa galeria zawiera kilka zrzutów ekranu, przedstawiających wygląd okien i interfejsu PYM Playera. Oczywiście najlepiej zainstalować aplikację i zobaczyć ją na żywo.
PYM Player zawiera następujące składniki open source:
FFmpeg / FFplay: https://ffmpeg.org/
p7zip wersja 9.04beta (c) Igor Pavlov: http://sourceforge.net/projects/sevenzip
Obsługa NapiProjektu dzięki analizie skryptu napi.py:
http://hacking.apcoh.com/2008/01/napi_06.html
Działanie FFplay z PYM Playerem wymagało dodania do niego możliwości sterowania przy użyciu zewnętrznej aplikacji. Kod źródłowy zmodyfikowanej wersji FFmpeg znajduje się tutaj:
https://pym.uce.pl/ffmpeg-pymplayer.zip
Wersje historyczne
PYM Player powstał bardzo dawno temu — w roku 2005. Na stronie Downloads dostępne są archiwalne wersje aplikacji, nawet te przeznaczone dla Maców z procesorami PowerPC (w tym klasycznych, kolorowych iMaców z procesorem G3).
Lista zmian od wersji 8.0
31 marca 2023: PYM Player 8.0.3 (kompilacja 8A235) zawiera następujące zmiany i poprawki:
- Możliwość eksportu metadanych poszczególnych pozycji z biblioteki w formacie NFO (przydatne w celu zachowania spójności podczas używania filmów z PYM Playera w innych odtwarzaczach i na innych urządzeniach).
- Menu podręczne w ustawieniach biblioteki umożliwiające zmianę nazwy kategorii (dotychczasowe dwukrotne kliknięcie też działa, ale niektórzy użytkownicy mogli nie zdawać sobie sprawy z tego, że można kliknąć dwukrotnie).
- Menu podręczne na liście odcinków podczas edycji serialu umożliwiające zmianę nazwy odcinka (jak wyżej, dwukrotne kliknięcie nadal działa).
- Kliknięcie środkowym przyciskiem w pozycję w historii wyświetla lokalizację pliku w Finderze.
- Włączenie lub wyłączenie w ustawieniach ignorowania angielskich rodzajników powoduje automatyczne odświeżenie okna biblioteki, jeśli jego zawartość jest sortowana wg tytułów.
- Poprawiony błąd, który mógł powodować w określonych sytuacjach pozostawianie napisów na ekranie po zamknięciu filmu.
- Poprawiony błąd, który powodował nagłe zakończenie pracy PYM Playera po dwukrotnym kliknięciu w odstęp między listą kategorii a końcem pola w ustawieniach biblioteki.
- Poprawiony błąd, który powodował brak sygnału dźwiękowego podczas nawigacji klawiaturą w bibliotece, gdy użytkownik dotarł do końca filmów.
- Poprawiony błąd, który powodował sygnał dźwiękowy przy próbie uśpienia Maca przyciskiem w prawym dolnym rogu pilota Rii mini lub klawiszem / w prawym dolnym rogu klawiatury i8.
- Poprawiony błąd powodujący nierozpoznawanie pliku biblioteki PYM Playera.
- Poprawiony błąd, który sprawiał, że prawy margines ikon w sekcji Oglądaj dalej był różny od marginesu widocznych pod nimi okładek w sekcji Obejrzyj następny odcinek, co wyglądało brzydko.
- Poprawiony błąd powodujący czasem samoczynne zamykanie filmu tuż po rozpoczęciu odtwarzania.
- Poprawiony błąd powodujący nieprawidłowe wyświetlanie niektórych przycisków dodawania (+) i usuwania (-) w oknach edycji w starych systemach, takich jak macOS Catalina.
- Poprawiony błąd powodujący nieprawidłowe zapisywanie mniejszej szerokości okna biblioteki, gdy używany był styl PYM Classic.
- Poprawiony błąd powodujący nieprawidłowe sortowanie filmów, których nazwa zaczynała się od rodzajnika „A”, gdy włączone było ignorowanie angielskich rodzajników.
- Poprawiony błąd, który powodował, że funkcja ignorowania angielskich rodzajników nie działała podczas sortowania tytułów seriali.
- Rozwiązanie mające na celu obejście problemu ffplay z odtwarzaniem niektórych filmów z wieloma ścieżkami dźwiękowymi (samoczynne zamykanie filmu lub brak dźwięku).
- Poprawiony błąd, który powodował, że PYM Player 8.0.2 działał tylko u osób, które już wcześniej miały zainstalowaną jego starszą wersję.
28 marca 2023: PYM Player 8.0.2 (kompilacja 8A228) zawiera następujące zmiany i poprawki:
- Sekcja Oglądaj dalej nie zawiera już stopklatek, więc nie są one generowane po przerwaniu odtwarzania każdego filmu, dzięki czemu nie ma irytującego opóźnienia przy zamykaniu filmów w wysokich rozdzielczościach.
- Możliwość zmiany głośności alertów (np. usypiania oraz anulowania usypiania Maca).
- Usunięte przechwytywanie klawiszy multimedialnych. I tak to już nie działało pod Venturą.
- Prawidłowe wyświetlanie ikon preferencji oraz ikon na pasku narzędzi okna pomocy w starożytnych systemach, takich jak macOS Catalina.
- Domyślnie włączona synchronizacja oparta o ścieżkę wideo (zamiast ścieżki audio), co rozwiązuje występujący czasem problem przyspieszenia wideo względem dźwięku.
- Poprawiony błąd, który powodował nieodświeżanie listy kategorii w oknie preferencji po ukryciu kategorii w oknie biblioteki przy użyciu prawego przycisku.
- Poprawiony błąd, który powodował w określonych sytuacjach irytujące opóźnienie podczas otwierania okna biblioteki.
- Poprawiony błąd, który mógł w wyjątkowych sytuacjach powodować wyświetlanie w sekcji Oglądaj dalej ostatnio oglądanego filmu z kategorii z włączonym ukrywaniem proponowania zawartych filmów (np. z kategorii XXX).
- Poprawiony błąd, który powodował, że kliknięcie z klawiszem Command (lub środkowym przyciskiem myszy) w ostatnio oglądany film (w sekcji Oglądaj dalej) nie powodowało pokazania lokalizacji pliku w Finderze.
- Poprawiony błąd, który mógł powodować pozostawanie na ekranie komunikatu „Szukam napisów w NapiProjekcie” w przypadku błędu podczas wyszukiwania napisów.
- Poprawiony błąd, który mógł powodować nieprawidłowy margines nad sekcją Obejrzyj następny odcinek, gdy wyłączone było wyświetlanie sekcji Oglądaj dalej.
- Poprawiony błąd, który powodował, że okno z komunikatem o braku pliku wideo nie zamykało się po naciśnięciu klawisza Esc.
- Poprawiony błąd, który mógł powodować nagłe zakończenie PYM Playera podczas próby włączenia odtwarzania filmu usuniętego z historii.
- Poprawiony błąd, który powodował, że niektóre napisy w formacie MicroDVD mogły się nie wyświetlać.
- Poprawiony błąd, który powodował, że wskaźnik myszy nie znikał podczas odtwarzania, gdy użytkownik zmaksymalizował zminimalizowany film, a jednocześnie włączony był stale widoczny wskaźnik postępu.
- Poprawiony błąd, który powodował, że niektóre krótkie filmy odtworzone do samego końca nie odtwarzały się od początku.
- Poprawiony błąd, który powodował, że po usunięciu z sekcji Oglądaj dalej ikony filmu nieodtworzonego do końca, a następnie ponownym włączeniu tego filmu z historii lub bezpośrednio z Findera, ikona ta nie wyświetlała się prawidłowo.
- Poprawiony błąd, który powodował, że w niektórych sytuacjach świeżo dodany do biblioteki serial był w niej widoczny dopiero po przełączeniu kategorii lub ponownym otworzeniu okna.
- Poprawiony błąd, który mógł powodować nieusuwanie najstarszych filmów z historii i prowadzić do jej przepełnienia.
- Poprawiony błąd, który mógł w niektórych sytuacjach uniemożliwiać nawigację klawiszami ze strzałkami w oknie biblioteki.
- Niewidoczne zmiany wewnętrzne.
25 czerwca 2022: PYM Player 8 (kompilacja 8A181) zawiera szybką poprawkę:
- Poprawiony błąd, który uniemożliwiał działanie w systemie macOS Catalina.
24 czerwca 2022: PYM Player 8 (kompilacja 8A180) zawiera następujące zmiany:
- Poprawione sprawdzanie dostępności nowej wersji.
- Poprawione wykrywanie nieobsługiwanych systemów.
- Usunięte ostrzeżenie, że nie działa pod Venturą — bo Apple poprawiło to w drugiej becie Ventury ;)
15 czerwca 2022: PYM Player 8 (kompilacja 8A178) zawiera następujące zmiany:
- Asystentka konfiguracji uzyskała animowaną twarz.
- Możliwość wyboru języka napisów wyszukiwanych w NapiProjekcie, do nazwy pliku automatycznie pobranych napisów w języku angielskim dodawany jest przyrostek „-en”.
- Jeśli w folderze z filmem nie ma napisów o nazwie filmu z rozszerzeniem txt lub srt, PYM Player sprawdza także, czy są tam napisy o nazwie filmu z dodanym przyrostkiem „-en”.
- Poprawiony wygląd paska bocznego w oknie biblioteki w trybie PYM Classic.
- Poprawiony błąd, który powodował, że napisy były pobierane z NapiProjektu nawet, gdy opcja ta była wyłączona.
- Poprawiony błąd, który mógł powodować nagłe kończenie pracy PYM Playera podczas otwierania okna biblioteki.
- Poprawiony błąd, który powodował nieprawidłowe wyświetlanie paska bocznego w oknie biblioteki, gdy użytkownik ukrył określone kategorie.
- Poprawiony błąd, który powodował wyświetlanie menu podręcznego kategorii po kliknięciu w pustą część paska bocznego.
- Poprawiony błąd, który powodował wyświetlanie komunikatu o wyzerowaniu stylów napisów przy pierwszym uruchomieniu PYM Playera.
- Poprawiony błąd, który powodował nagłe zakończenie pracy PYM Playera w przypadku próby importu uszkodzonej biblioteki PYM Playera 7.
- Poprawiony błąd, który powodował proponowanie importu pustej biblioteki PYM Playera 7.
- Poprawiony błąd, który powodował niezapisywanie pozycji i wielkości okna narzędzi.
- Poprawiony błąd, który powodował nieodświeżanie informacji o liczbie filmów w danej kategorii biblioteki po dodaniu lub usunięciu filmu.