Autor: Grzegorz Pawlik
© 2015-2018
Wersja: 1.1
NOWA WERSJA (układ klawiszy z dodatkami)
Mac OS X 10.9-10.11 / macOS 10.12-10.13, zip, ok. 13 KB
Przecinek (archaiczna wersja) Mac OS X 10.5-10.8, zip, ok. 3 MB do pobrania na stronie Downloads
Układ klawiszy „Polski pro” w systemie OS X jest nieprawidłowy, ponieważ na klawiaturze numerycznej zamiast przecinka jest kropka. Powinien być przecinek, bo klawiatura numeryczna służy do wpisywania liczb, a ułamki dziesiętne w języku polskim oddziela się przecinkiem, nie kropką. Kropka na klawiaturze numerycznej jest zbędna i szkodliwa, powodując frustrację u osób, które wpisują dużo danych liczbowych.
PYM jak zwykle wychodzi na przeciw oczekiwaniom milionów użytkowników. Dla systemów 10.5, 10.6, 10.7 i 10.8 dostępny był program Przecinek, który modyfikował system. Dla nowszych systemów dostępny jest nowy układ klawiszy o nazwie Polski PYM. Odpowiada on układowi Polski pro, z trzema istotnymi różnicami. Po pierwsze, na klawiaturze numerycznej jest przecinek. Po drugie, naciśnięcie klawiszy Shift-Alt-K powoduje wpisanie jabłka. O, takiego: . A po trzecie, można łatwo wprowadzać łącznik nierozdzielający, używając kombinacji klawiszy Shift-Control-minus.
Jeśli nie wiecie, co to jest ten „łącznik nierozdzielający” – już wyjaśniam: to taki łącznik, czyli kreseczka, która wyróżnia się tym, że w jej miejscu wiersz tekstu nie może zostać złamany. Na przykład, jeśli napiszecie „Wi‑Fi” używając zwykłego łącznika, może się zdarzyć, że program do składu tekstu złamie wiersz w środku tego słowa! Aby uniknąć takiej straszliwej sytuacji, należy użyć łącznika nierozdzielającego, który od dziś – dzięki klawiaturze Polski PYM – można wprowadzać bardzo łatwo w dowolnej aplikacji, naciskając klawisze Shift-Control-minus.
Po instalacji trzeba włączyć nowy układ klawiszy. Jak to zrobić?
- Wybieramy polecenie menu Apple > Preferencje systemowe.
- Klikamy w Klawiatura, następnie w Źródła wprowadzania.
- Klikamy w przycisk dodawania (+) pod listą po lewej.
- Klikamy dwukrotnie w klawiaturę Polski PYM, aby ją dodać.
- Wybieramy Polski PYM z menu w prawym górnym rogu ekranu.
Ale fajnie!
Jeśli chcecie wyrazić swą wdzięczność za istnienie klawiatury Polski PYM, możecie wirtualnie postawić mi piwo przy użyciu jednej z waszych ulubionych kryptowalut:
BTC: 1KFn7fxhaCjPBfhAWHohxiAybTsvKnnn26 [qr]
BCH: 1PokrKqxJ7hLdfNv3gdvaHWL7R7YLp6tCv [qr]
LTC: LhVUuJctoYLWjL8p6YE7RXriJzuQsGsobt [qr]
DSH: XuHA9ZD6D6HDRDN5HiCmg8mWM8m4jhSJ5m [qr]
Archiwalny opis dawnej wersji, czyli programu znanego jako Przecinek
Dawno, dawno temu, jedna z funkcji klawiatury Polski PYM, czyli przecinek na klawiaturze numerycznej, dodawana była do systemu przy użyciu osobnego programu, który modyfikował pliki systemowe. Poniższy opis zostaje na PYM w celach czysto archiwalnych – osobny układ klawiszy jest lepszy i powinien działać także w starszych systemach.
O co chodzi?
Chodzi o to, że układ klawiszy „Polski pro” w systemie Mac OS X jest nieprawidłowy lub uszkodzony, w każdym razie na klawiaturze numerycznej jest kropka, a nie przecinek. Powinien być przecinek, ponieważ ułamki dziesiętne oddzielamy w języku polskim przecinkiem. Kropka jest tam absolutnie niepotrzebna i powoduje frustrację u osób, które wpisują duże ilości danych liczbowych.
Do naprawienia tego błędu służy ten program. Dokonuje on modyfikacji plików systemowych, odpowiedzialnych za układ klawiszy. Należy uruchomić go z konta administratora i podać hasło, po czym ponownie uruchomić komputer.
Mam się bać?
Program ten modyfikuje pliki systemowe, więc jeżeli coś się stanie złego, to mnie przy tym nie było, a minister zdrowia i opieki społecznej z pewnością wielokrotnie ostrzegał.
Niestety, program wymaga systemu 10.5.0 lub nowszego. Nie działa z Tigerem, ponieważ w Tigerze układy klawiszy mają zupełnie inny format.
Uwaga! Program musi zostać uruchomiony z konta administratora. Konto to musi mieć ustalone hasło, nie może być to hasło „puste” (samo naciśnięcie klawisza Return).
Co nowego?
Wersja 1.3 działa z Mountain Lionem.
Wersja 1.2 działa z Lionem.