Polski PYM (dawniej Przecinek)

Pobierz tutaj

Autor: Grzegorz Pawlik
© 2015
Wersja: 1.0
NOWA WERSJA (układ klawiszy)

Mac OS X 10.9-10.11, zip, ok. 13 KB

Przecinek
(poprzednia wersja programu) Mac OS X 10.5-10.8, zip, ok. 3 MB do pobrania na stronie Downloads

Układ klawiszy „Polski pro” w systemie OS X jest nieprawidłowy, ponieważ na klawiaturze numerycznej zamiast przecinka jest kropka. Powinien być przecinek, bo klawiatura numeryczna służy do wpisywania liczb, a ułamki dziesiętne w języku polskim oddziela się przecinkiem, nie kropką. Kropka na klawiaturze numerycznej jest zbędna i szkodliwa, powodując frustrację u osób, które wpisują dużo danych liczbowych.

PYM jak zwykle wychodzi na przeciw oczekiwaniom milionów użytkowników. Dla systemów 10.5, 10.6, 10.7 i 10.8 dostępny był program Przecinek, który modyfikował system. Dla nowszych systemów dostępny jest nowy układ klawiszy o nazwie Polski PYM. Odpowiada on układowi Polski pro, z dwoma istotnymi różnicami. Po pierwsze, na klawiaturze numerycznej jest przecinek. Po drugie, naciśnięcie klawiszy Shift-Alt-K powoduje wpisanie jabłka. O, takiego: . Fajnie, nie?

Po instalacji trzeba włączyć nowy układ klawiszy. Jak to zrobić?

 1. Wybieramy polecenie menu Apple  > Preferencje systemowe.
 2. Klikamy w Klawiatura, następnie w Źródła wprowadzania.
 3. Klikamy w przycisk dodawania (+) pod listą po lewej.
 4. Klikamy dwukrotnie w klawiaturę Polski PYM, aby ją dodać.
 5. Wybieramy Polski PYM z menu w prawym górnym rogu ekranu.

Uwaga!

Jeśli podczas pierwszego uruchamiania programu na ekranie pojawi się komunikat, że pochodzi on od niezidentyfikowanego autora, trzeba „przedstawić” ten program systemowi. Jest to czynność jednorazowa. Należy kliknąć w ikonę programu prawym przyciskiem i wybrać polecenie Otwórz. Na ekranie pojawi się okno z komunikatem, w którym wystarczy kliknąć w przycisk Otwórz.

 


Opis poprzedniej wersji programu znanej jako Przecinek

O co chodzi?

Chodzi o to, że układ klawiszy „Polski pro” w systemie Mac OS X jest nieprawidłowy lub uszkodzony, w każdym razie na klawiaturze numerycznej jest kropka, a nie przecinek. Powinien być przecinek, ponieważ ułamki dziesiętne oddzielamy w języku polskim przecinkiem. Kropka jest tam absolutnie niepotrzebna i powoduje frustrację u osób, które wpisują duże ilości danych liczbowych.

Do naprawienia tego błędu służy ten program. Dokonuje on modyfikacji plików systemowych, odpowiedzialnych za układ klawiszy. Należy uruchomić go z konta administratora i podać hasło, po czym ponownie uruchomić komputer.

Mam się bać?

Program ten modyfikuje pliki systemowe, więc jeżeli coś się stanie złego, to mnie przy tym nie było, a minister zdrowia i opieki społecznej z pewnością wielokrotnie ostrzegał.

Niestety, program wymaga systemu 10.5.0 lub nowszego. Nie działa z Tigerem, ponieważ w Tigerze układy klawiszy mają zupełnie inny format.

Uwaga! Program musi zostać uruchomiony z konta administratora. Konto to musi mieć ustalone hasło, nie może być to hasło „puste” (samo naciśnięcie klawisza Return).

Co nowego?

Wersja 1.3 działa z Mountain Lionem.
Wersja 1.2 działa z Lionem.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInShare on Tumblr

5 – liczba komentarzy

 1. Dzieki Grzegorz, bardzo mi pomogles. Dzialam na MacBook Pro (15-inch, 2017) i 10.12.6.
  Jak jeszcze Ci sie uda zrobic skrot w makowym Excelu do paste values to posle Ci duza flaszke. Pozdrawiam serdecznie! Lacze wyrazy szacunku dla ministra zdrowia i opieki spolecznej wraz z malzonka.

 2. Rewelacja! Właśnie dokupiłem sobie klawiaturę numeryczną do MacBook Air z myślą łatwego wprowadzania liczb a tu takie zaskoczenie z tą irytującą kropką… Najpierw myślałem, że coś przestawiłem na tej małej klawiaturze i próbowałem to cofnąć ale potem poszperałem w interncie i trafiłem na ten artykuł. Dla takich jak ja finansistów to absolutne must have :)

 3. Dzięki za program – Mac zaczął już mnie mocno wkurzać tą swoją ‚orginalnością’ w odniesienu do PC’tów.
  Kupując ten komputer nigdy bym nie pomyślał że przecinek może być takim problemem – w środowisku windows takie problemy były szybko naprawiane – w Mac jest to problem wyższej rangi. – Już wiem dlaczego posiadacze Mac’ow tak sie ciesza z pewnych programow…

 4. .Witam
  Nie wiedziałem, że tak bardzo będzie mi brakowało przecinka w klawiaturze numerycznej.
  Przeskoczyłem właśnie z MacOS X 10.6.8 na 10.10.3 i boleśnie odczułem brak Przecinka.
  Z radością powitam wersję działającą z Yosemite. Obecna 1.3 niestety nie rozpoznaje danych klawiatury.

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *